Latest News : Official: Mehsginshahr Deforestation Should Be Stopped     Specialized Tourism, Environment Committee for Children     Iran Wildlife in Poem for Children     Coastal Pollution Monitoring System to Kick off Soon     Another Ten Species at Risk of Extinct    
کد خبر :421   زمان مخابره: 12:40:0 - 8/1/1388
آب آرشيوي


جنگ بر سر آب، هشدار تازه
ايرن- هشدارها درمورد کمبود منابع آب دنيا شکلي جدي تروواقعي تري به خود گرفته است به طوري که در پنجمين همايش جهاني آب که اخيرا با حضورنمايندگاني از100 کشورجهان درشهراستانبول ترکيه برگزارشد، زنگ خطرجنگ احتمالي دنيا برسرآب به صدا درآمد.

اين گرد‌همايي مهم هر سه سال يک بار با حضور کارشناسان ، چهره‌هاي سياسي، دولتمردان، اقتصاددانان، اعضاي انجمن‌هاي محيط زيست و انجمن‌هاي غير دولتي تشکيل مي‌شود اما امسال اختلاف نظرها ميان شرکت کنندگان همايش بالا گرفت تا جايي که بيانيه پاياني همايش توسط تعدادي ازنمايندگاه کشورها رد شد.
اختلاف ازآنجا ناشي مي شود که بانک جهاني با ارايه پيشنهادي خواستارخصوصي شده منابع آب دنيا وفروش آب آشاميدني شده بودکه اين پيشنهاد هم با مخالفت تعدادي ازنمايندگان کشورهاي شرکت کننده دراجلاس وهم درميان دستکم 25 هزارفعال زيست محيطي درقالب تظاهرات درپشت درهاي اين همايش نمودارشد.
تظاهرکنندگان شعارمي دادند آب فروشي نيست.
فعالان زيست محيطي همچنين خواستار تلاش‌هاي جدي دولت‌ها براي مقابله با بحران شديد آب در کشورهاي جهان به ‌ويژه کشورهاي فقير شدند که فاقد سيستم‌هاي دفع فاضلاب هستند و از دستيابي به آب سالم به قدر کافي محروم هستند.
بنا براين گزارش 80 درصد بيماري‌ها در کشورهاي فقير و در حال توسعه به آب ارتباط دارد و باعث سه ميليون مرگ زودرس به ويژه در ميان کودکان مي‌شوند.
اما دکتراسماعيل کهرم استاد حيات وحش ومحيط زيست ضمن انتقاد ازعملکرد حافظان محيط زيست دربرخورد انتقاد آميزبا برگزاري همايش هايي ازاين دست مي گويد: بنده تصور مي‌کنم در جهان امروز که تعداد جمعيت در حال فزوني است، صنايع در حال افزايش است و مصرف بي‌رويه آب ادامه دارد و منابع آب هم ثابت است بايد اين موضوع به بحث کشيده شود، بنابراين برگزاري چنين کنفرانس‌هايي لازم است و بايد انجام بگيرد تا هم دولت‌مردان و هم مردم مسأله آب را جدي بگيرند.
وي به عنوان نمونه به کشورخودمان ايران اشاره کردوگفت: مثلاً ما هامون را با ده ميليارد متر مکعب ظرفيت داشتيم اما دولت افغانستان در گذشته سدهاي کجکي يک و دو روي رودخانه هيرمن احداث کرد و در نتيجه ما از آب محروم شديم اين نشان مي دهد مسأله رودخانه‌هايي که از يک کشور منشا مي‌گيرند و به کشور ديگر مي‌ريزند يکي از آن مناقشاتي است که به جنگ براي آب دامن خواهد زد.
وي ادامه داد: برگزاري چنين کنفرانس هاي به هر حال قدم‌هاي ابتدايي است که نشان مي‌دهند اگرتا به حال تصور بر اين بود که منابع آب لايزال و نامحدود هستند‌ و هيچ کس يا کشوري هم در مورد مقدار مصرف آب پاسخ‌گو نبوده است، اين‌ها تلنگرهاي اوليه و به‌اصطلاح قدم‌هاي اوليه انشاالله کشورها را به توافقي ميان هم برساند.
به گفته کهرم در نشست هفته‌ي پيش محيط زيست در پارلمان اروپا در بروکسل نسبت به محيط زيست ايران و خشک‌ شدن چندين رودخانه مهم اعلام خطر شد زيرا به ‌هر حال مشکل بزرگ براي ايران به ‌خصوص در حال حاضر مسأله آب است‌، ايران حدود يک سوم باران جهان را مي‌گيرد، ظرف سه سال گذشته ما نصف اين يعني حدود ??? ميلي‌ليتر هم بيشتر باران دريافت نکرديم .
درهرحال واقعاً باعث تأسف است که تالاب گاوخوني را خشک مي‌بينيم، يا اين‌که بختگان، تشک، نيريز که از رودخانه کور سرچشمه مي‌گرفته‌اندخشک شده‌اند، هامون با ده ميليارد مکعب ظرفيت به چه روزي افتاده است؟ يا اين‌که وسعت درياچه پريشان که روزي پنج هزار هکتار بود الان به يک ‌هزار هکتا رسيده است.
کهرم معقتداست ، به دنبال پديده گرم شدن زمين متأسفانه کشورهاي در حال توسعه و کشورها يي که در مناطق خشک واقع شدندمثل ايران ضرر و زيان بيشتري مي بينند، به همين دليل سازمان آب تهران از هم ‌اکنون به فکر جيره‌بندي آب در تابستان آينده است.
کهرم دربخشي ديگرازسخنان خود ادامه داد: ما از نظر تعداد سدهايي که در مملکتمان ساخته‌ايم به راستي رکورد شکسته‌ايم ، اما بسياري از اين سدها بدون ارزيابي زيست محيطي ساخته شده و در نتيجه مثلاً عمر سد سفيدرود در اثر رسوب‌گذاري به نصف کاهش پيدا کرده است ، از طرفي مسأله‌ي صرفه‌جويي‌، استفاده‌ي بهينه از آب و به کار بردن انواع محصولات کشاورزي که کمتر به آب نياز دارند مطرح است. چون حدود نود و سه درصد از آبي که در مملکت ما وجود دارد به مصرف کشاورزي مي‌رسد،‌ سه‌، چهار درصد به مصرف صنعت و خيلي خيلي ناچيز هم به مصرف آب شرب در داخل خانه‌ها مي‌رسد. اگر بتوانيم از آبي که داريم به نحو خوب و بهينه استفاده بکنيم، قطعاً مي‌توانيم از همين آب موجود تمام ايران را سيراب بکنيم و محصولات کشاورزي و صنعت خودمان را هم راه بياندازيم.


انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

:: دانلود فایل ضمیمه ()


اخبار مرتبط

نظرات ارسال شده

نظر شما در باره این خبر
نام ونام خانوادگي: 

پست الکترونيک:

نظر شما:  امتیاز شما به این خبر


کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاري محيط زيست ايران مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هایپر مدیا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رسانی